Refleksologia a układ hormonalny

You are currently viewing Refleksologia a układ hormonalny

Masaż refleksologiczny, bazuje na łuku odruchowym, czyli poprzez odpowiednią stymulację tkanki – informacja jest kierowana do mózgu, a stamtąd do konkretnego organu, którego strefa jest akurat masowana. Taki rodzaj pracy działa na wielu poziomach: emocjonalnym, mentalnym i fizycznym poprzez pracę na wielu układach, przedewszystkim nerwowym, ale również krążenia, limfatycznym, oddechowym, czy hormonalnym. I na tym ostatnim sie skupię.

Równowaga hormonalna wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie, a to co najbardziej je zaburza jest stres, w dalszej kolejności dieta, styl życia, czynniki środowiskowe, a nawet brak satysfakcji z życia.

Badania wykazują, że jeżeli kobieta po 35-tym roku życia utrzymuje wysoką aktywność zawodową i fizyczną, czyli praca po godzinach, wielozadaniowość, napięty grafik po pracy, brak odpoczynku podczas menstruacji – jej ciało wtedy jest narażone na duże wahania hormonalne. Takie jak bolesne i nieregularne miesiączki, problem z zajściem w ciążę, zespół policystycznych jajników i inne.

Wszystko za sprawą zaburzenia hormonów płciowych estrogenu i progesteronu, które odpowiadają za budowanie, nawilżanie i płodność. Otóż po 35 roku życia przy wysokim poziomie kortyzolu i adrenaliny, dwóch głównych hormonach stresu, poziom estrogenu i progesteronu spada. Jeśli stres towarzyszy nam w życiu często, kortyzol utrzymuje się w krwioobiegu skutkując odpornością hormonalną, co skutkuje różnymi zaburzeniami i szybszym starzeniem się organizmu. W momencie wyczerpywania się zapasów kortyzolu, progesteron przejmuje jego rolę – zamieniając się w kortyzol. Nasze funkcje rozrodcze schodzą na dalszy plan, ponieważ najważniejsze staje się przetrwanie.

Zapytacie, jaki to ma związek z refleksologią. Refleksologia  twarzy jako jedyna ma kontakt z korą mózgową, bezpośrednio wpływa na obniżenie hormonów stresu, wyzwalając hormony szczęścia – endorfiny. Refleksologia twarzy pozostawia trwałe ślady w mózgu – tworząc nowe połączenia neuronalne, podwyższa również próg na stresory – sprawia, że reagujemy ze spokojem na bodziec, który wcześniej wywoływał w nas zdenerowowanie.

Oczywiście, żeby osiągnąć długotrwałe rezultaty zdrowotne i wyjść z choroby, należy włączyć do swojego stylu życia również zdrową dietę i zastanowić się nad swoimi nawykami.

Niewątpliwą zaletą refleksologii twarzy jest efekt estetyczny – skóra po zabiegu staje się promienna, rysy twarzy łagodnieją i spłycają sie zmarszczki.

Dodaj komentarz