12 typowych problemów małżeńskich

You are currently viewing 12 typowych problemów małżeńskich

Każde małżeństwo jest inne i nie można przewidzieć wszystkich problemów, z którymi może się zetknąć. Oto jednak lista 12 typowych problemów małżeńskich oraz niektóre opcje, które Ty i Twój partner możecie wykorzystać, aby poradzić sobie z tymi problemami w zdrowy i produktywny sposób.


1. Etapy życia.

Wiele osób nie bierze pod uwagę etapów życia, jeśli chodzi o związek.
W niektórych przypadkach problemy małżeńskie występują po prostu dlatego, że oboje małżonkowie rozwijają się lub wchodzą w nowy etap i chcą czego innego od życia i związku.
Jest to powszechny problem wśród małżeństw, które mają znaczną różnicę wieku, niezależnie od tego, czy jest to starszy mężczyzna i młodsza kobieta, czy starsza kobieta i młodszy mężczyzna.
Osobowości zmieniają się z czasem, a pary mogą nie pozostać tak kompatybilne, jak kiedyś – pary o różnym wieku, które są w różnych fazach życia, borykają się z tym powszechnym problemem małżeńskim.

2.Teściowie


Oczywiście, teściowie nie są dokładnie problemem małżeńskim, ale mogą mieć wpływ na większość problemów, które zostaną omówione na tej liście. W związku z tym ważne jest, aby spojrzeć na rolę, jaką mogą odgrywać w związku.

Zanim się ożenisz, Ty i Twój potencjalny partner powinniście omówić role, jakie chcecie, aby teściowie grali w małżeństwie. Może się to znacznie różnić, ponieważ różni ludzie mają różne relacje z rodzicami.

Niektóre pary postrzegają teściów jako cenną sieć wsparcia i lubią z nimi bardzo blisko współpracować praktycznie we wszystkich aspektach związku. Nasi rodzice mogą być dobrym źródłem informacji i doświadczeń życiowych przez całe nasze życie.

Inne osoby, nawet jeśli mają dobre relacje z rodzicami, mogą chcieć, aby ich rodzice odgrywali mniej aktywną rolę w małżeństwie i wychowaniu dziecka. Może tak być również w przypadku, gdy nie mieszkasz w pobliżu rodziców.

Ważną rzeczą jest to, że obaj partnerzy zgadzają się co do roli, jaką chcą, aby ich teściowie odgrywali, i że przekazują to jasno i skutecznie swoim teściom jak najwcześniej.


3.Nuda w związku

Nuda jest poważnym, ale niedocenianym problemem małżeńskim.
Z czasem niektórzy małżonkowie nudzą się swoim związkiem. Mogą zmęczyć się tym, co dzieje się w związku.
W tej sytuacji sprowadza się to do znudzenia związkiem, ponieważ stał się przewidywalny. Para może robić to samo codziennie przez wiele lat bez zmian lub bez iskry.
Iskra zazwyczaj polega na robieniu od czasu do czasu spontanicznych rzeczy. Jeśli w związku brakuje spontanicznych działań, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nuda stanie się problemem.

4.Różne zainteresowania


Pary nie zawsze mają problemy ze spędzaniem razem czasu, ponieważ są zbyt zajęte lub nie ustalają priorytetów, czasem mają po prostu inne zainteresowania. Jest to kolejny problem, który zwykle pojawia się w okresie randkowym, ale może wydawać się większym problemem po ślubie.
Jednym ze sposobów rozwiązania tego problemu jest wypróbowanie wzajemnych zainteresowań. Możesz odkryć nową pasję. Jeśli próbowałeś już tego co pasjonuje Twojego partnera lub chcesz zachować swoje zainteresowania tylko dla siebie- po prostu spróbuj zrobić „burze mózgów”, aby wymyślić coś, co możecie zrobić jako para.

5. Zazdrość


Zrozumienie, że partnerzy potrzebują czasu osobno, tak jak potrzebują czasu razem. Jeśli jednak w waszym związku ciągle jesteście razem lub jedna ze stron źle znosi rozłąkę, to jest podatny grunt na pojawienie sie zazdrości.
Mimo powszechnego zamieszania zazdrość i nieufność to nie to samo. Zazdrość polega na strachu przed utratą tego, co masz i dostajesz od ukochanej osoby. Zazdrość może być poważnym problemem w związkach, ale nie musi tak być. Jeśli oboje macie własne działania, znajomych i zainteresowania, to oboje partnerzy mogą łatwiej skoncentrować się na swoich planach. Problemem może być tutaj brak równowagi.

6. Posługi


Podział obowiązków to kolejny powszechny spór źródłowy w małżeństwach. Ważną rzeczą w tym przypadku jest wykonanie prac domowych w taki sposób, żeby każda ze stron była z tym pogodzona. Wasza dwójka może usiąść i zdecydować, które obowiązki każdy z was zrobi, na podstawie tych, które lubicie, a których nie. Jeśli któryś z was pracuje w domu lub ma pracę, która zajmuje mniej czasu, sensowne może być, aby ten partner wykonywał więcej prac domowych. Jeśli napotkasz problem, zastanów się nad podpytaniem innej pary, aby zobaczyć, jak oni zajmują się dystrybucją swoich obowiązków.

7. Bilans czasu


Małżonkowie nadal mają problemy z nurkowaniem między snem, pracą, czasem z partnerem, czasem z przyjaciółmi i czasem samemu. Może to stanowić dodatkowy problem, jeśli jeden partner jest „bardziej przywiązany” niż drugi. Co więcej, ten problem nie zawsze jest łatwy do zidentyfikowania przed zawarciem małżeństwa.
Może to być trudny problem do „rozwiązania”, dlatego ważniejsze jest osiągnięcie porozumienia. Obu partnerom należy pozwolić, aby czuli się tak, jakby nadal mogli żyć własnym życiem, ale żaden z partnerów nie powinien czuć, że nie jest doceniany. Obaj partnerzy powinni spędzać czas sam na sam ze swoimi przyjaciółmi, ale obaj powinni również poświęcać czas ze swoim partnerem. Najlepiej, żeby czas razem to nie były tylko obowiązki, ale też randki, wspólny posiłek czy to co wam sprawia przyjemność.


8. Płacenie rachunków


Organizowanie finansów może być skomplikowane, szczególnie jeśli chodzi o płacenie rachunków. Istnieje wiele sposobów, aby sobie z tym poradzić. Było to prostsze, gdy większość rodzin miała tylko jednego „żywiciela rodziny”, ale teraz, gdy oboje partnerzy w związku zwykle działają, może to być bardziej skomplikowane.
Jednym z typowych sposobów rozwiązywania tego problemu przez pary jest płacenie rachunków i informowanie innych o ich uczciwym podziale. To nie jedyny sposób, w jaki pary mogą rozwiązać ten problem. Inną opcją jest posiadanie wspólnego rachunku, do którego obie pary wnoszą wkład z wypłat i opłacają rachunki.

9. Luki płacowe


Kolejny klasyczny problem małżeński może wystąpić, gdy jeden partner w małżeństwie zarabia więcej pieniędzy niż drugi lub ma bardziej imponującą pracę.
Dla niektórych par nie stanowi to problemu, ponieważ nie postrzegają kariery i dochodów jako konkursu. W innych parach partner, który zarabia więcej pieniędzy, może próbować przejąć władzę lub podjąć więcej decyzji. Oczywiście, niektóre pary są zadowolone z tego, że jedno może wspierać bardziej budżet domowy i dzięki temu dobrze radzą sobie jako wspólne gospodarstwo,
Naprawdę ważne jest to, że żaden partner nie czuje, że jest wykorzystywany lub kontrolowany przez drugiego.

10. Różnice polityczne/religijne


Różnice polityczne mogą być kolejnym dużym źródłem problemów w małżeństwach. To nie znaczy, że są nie do pokonania. Ponadto jest to jedno z potencjalnych źródeł problemów, o których powinieneś wiedzieć przed ślubem.

Jednym łatwym planem jest po prostu zgodzić się nie rozmawiać o polityce. W końcu głosowanie jest anonimowe, więc kwestie polityczne wracają do domu tylko wtedy, gdy sam wniesiesz ten temat do rozmowy.
Może to być trudne podczas wydarzeń towarzyskich, w których polityka jest częstym tematem dyskusji. Istnieje wiele sposobów, aby sobie z tym poradzić. Unikaj dyskusji. Poczekaj aż do zakończenia rozmowy. Cokolwiek zdecydujesz się zrobić, ważne jest, abyś ty i twój partner szanowali nawzajem swoje uczucia
Różnice religijne mogą sprawić, że wcześniejsze etapy związku będą niezręczne, ale mogą naprawdę stać się problemem, gdy para się żeni. Okresy randek i zaręczyn powinny być traktowane jako okazja do pogodzenia się z różnicami religijnymi, w tym ustalenia granic i relacji z resztą rodziny.

Najważniejsze w różnicach religijnych jest zawsze okazywanie wsparcia partnerowi, niezależnie od tego, jak różne są twoje przekonania religijne. Jest to szczególnie problem, gdy jeden z partnerów jest religijny, a drugi nie. Wszystkie religie pomagają nam celebrować życie i pokonywać trudności.
Zarządzanie różnicami religijnymi może być również trudne, jeśli obaj członkowie związku są religijni. Niezależne chodzenie na nabożeństwo jest zawsze możliwe, ale w większości wspólnot religijnych ważna jest jedność rodziny. W związku z tym możesz rozważyć przemienne weekendy i święta. Nawet jeśli w ogóle nie jesteś religijny lub wywodzisz się z drastycznie innego pochodzenia religijnego niż twój partner, staraj się uczestniczyć w specjalnych nabożeństwach i wydarzeniach życiowych z nimi, aby wzmocnić związek.

11.Zaufanie


Zaufanie może być dużym problemem w relacjach, szczególnie jeśli jeden lub obaj partnerzy mają problemy z zaufaniem także z innymi ludźmi w ich życiu. Są dwa dobre sposoby dla partnera mającego problemy z zaufaniem, aby zapobiec temu problemowi powodującemu problemy w małżeństwie. Pierwszym z nich jest rozwiązanie własnych problemów związanych z zaufaniem. Drugim jest ćwiczenie zaufania, pozwalając partnerowi żyć własnym życiem.

12. Nierealistyczne oczekiwania.


Do pewnego stopnia wszyscy zgadzamy się z poglądem, że małżeństwo jest wieczne, ale nie poświęcamy czasu i wysiłku, aby zrozumieć naszych partnerów przed ślubem.
Inspiracje doskonałego małżeństwa czerpiemy z opowieści, które słyszeliśmy lub od ludzi, których znamy, nawet nie pytając, czy oboje chcemy tych samych rzeczy w życiu, czy nie.
Niedopasowanie pary między przyszłymi perspektywami związku stwarza wiele miejsca na narastanie nierealistycznych oczekiwań od naszego partnera.
Oczekiwania te, jeśli nie zostaną spełnione, rodzą urazy, rozczarowania i spychają małżeństwo na ścieżkę, z której może nie dojść do wyzdrowienia.

Inne zasoby

Artykuły takie jak ten mogą być dobrym wstępem do radzenia sobie z niektórymi typowymi problemami, które możesz napotkać w małżeństwie. Jednak prawdopodobnie nie są to rozwiązania naprawcze. Inne zasoby, których możesz użyć do rozwiązania problemów w małżeństwie, to zwrócenie się do przyjaciół i rodziny o wsparcie. W końcu cię znają i mogą zapewnić bardziej szczegółową i spersonalizowaną pomoc i wsparcie.

Jeśli martwisz się o swój związek, możesz również spotkać się z terapeutą par lub związku w celu uzyskania pomocy i wglądu.

Jeśli martwisz się, że Twoje problemy zagrażają związkowi, możesz nadal udać się do doradcy małżeńskiego lub związku, nawet jeśli twój partner nie przyjdzie. Możesz także najpierw skupić się na własnych problemach, zwracając się do terapeuty lub psychologa.

Dodaj komentarz