Ile trwa psychoterapia?

You are currently viewing Ile trwa psychoterapia?

 

Psychoterapia ile trwa i dlaczego tak długo ?

 

Psychoterapia polega na regularnych spotkaniach klienta i terapeuty w gabinecie psychoterapeuty o określonej porze na ustalony czas trwania sesji. Zwykle spotkania są raz w tygodniu na 50 minut.

Częstym pytaniem na pierwszym spotkaniu konsultacyjnym jest: „Ile to potrwa?”.

Terapeuta nie jest w stanie określić na wstępie ile spotkań będzie potrzebnych dl aosiągnięcia przez klienta zamierzonego celu. A jest tak kilku powodów:

1. Często sam klient nie potrafi na pierwszym spotkaniu sprecyzować jakiego obszaru dotyczy problem. W trakcie spotkań dopiero się precyzuje ten cel i obszar do pracy. Zdarza się, że przychodzimy do terapeuty z gotowym planem, chcę pracować nad poczuciem swojej wartości. Nie jest to  jednak regułą. W psychoterapii Gestalt jesteśmy nastawieni na pracę nad konkretną sprawą.

2. Nawet jeśli cel uda się jasno sprecyzować na pierwszym spotkaniu, to droga do niego nie jest dla każdego taka sama. Psychoterapeuta z szacunkiem podchodzi do każdego klienta indywidualnie, zatem nie może dawac każdej osobie recepty na lęk. Każdy człowiek ma chciażby inny temperament, osobowość, inne sposoby pracy mu służą oraz przee wszystkim każdy z nas ma zupełnie inne doświadczenia życiowe.

3. Często podczas pracy nad jednym problem życiowym wychodzą na powierzchnie inne sprawy, którymi klient chce się zająć. Kiedy w trakcie pracy terapeutycznej uda się osiągnąć cel to apetyt rośnie. Skoro udało mi się poradzić sobie z lękiem w sprawie rozmawiania z kobietami to może warto zająć się tym jak z większą pewnością siebie działać w pracy, aby otrzymać upragniony awans czy podwyżkę.

4. Trudno wyobrazić sobie, żeby zmiana nawyków, sposobu bycia wypracowanego przez lata życia dosorsłego człowieka nastapiła na 5 ciu spotkaniach po 50 minut. Do tego potrzeba nawiazania relacji między terapeutą i klientem, systematycznej pracy i wzmacniania. Najlepsza współpraca zaczyna się, kiedy zawiąże się już nić porozumienia między terapeutą, a klientem. Kolejnym składniiem jest systematyczność pracy.

Kiedy już nastąpi zmiana to ważne jest upewnienie się, że jest ona odczuwalna jako pozytywna oraz trwała.

 

No dobrze, ale ile to jest?

Orientacyjną odpowiedzią będzie pół roku do kilku lat. Istotny jest kaliber problemu, ilość spraw, którymi klient chce się zająć na swojej terapii, gotowośc do pracy.

Opór przed zmianą

Nasz mózg jako organ chociaz waży jedynie 2% masy ciała, to zużywa 20% zasobów energetycznych. Trudno się dziwić, że nie jest chętny do nadprogramowych działań. Kiedy mamy zaspokojone podstawowe potrzeby łatwiej nam zostawić stare nawyki, a nie wysilać się, aby poznać siebie i stworzyć nowe szlaki w mózgu.

Deklaratywnie chcemy pozbyć się lęków, mieć lepsze relacje z innymi ludźmi, lepiej zarabiać czy dbac o kondycję. Natomiast w praktyce nie zawsze potrafimy wstać razem z budzikiem, zrobić wdech i policzyć do 10, zanim nakrzyczymy na swoje dziecko czy wybrać się na siłownie. Tak samo jest ze zmianą w psychoterapii. Możemy nie robić tego świadomie, ale bedziemy się wzbraniać przed prawdą o sobie, przed zmianą myślenia czy podjęciem nowych działań. Natomiast będzie nam w tym wszystkim towarzyszył terapeuta, który ma wykształcenie i narzędzia, aby tę zmianę wspierać.

Nie jest to nic złego, że jako ludzie mamy opór, bo dzięki tym mechanizmom, które mamy poradzilśmy sobie w życiu do tej pory. Natomiast istotne jest tutaj uświadomienie sobie, że te mechanizmy i nawyki w nas są i co nam robią. Jeśli na psychoterapii zobaczymy, że mamy pewne schematy i one nam nie odpowiadają, szkodzą nam, nie pozwalają rozwijać swojego potencjału to wtedy warto zaniechać unikania i wziąć się do roboty.

 

Czy warto iść na psychoterapię ?

 

Przede wszystkim istotne jest uświadomienie sobie czy mam w sobie motywację do zmiany. Czy tak bardzo przeszkadza mi mój lęk, nastrój, trudności w relacjach? Czy jestem gotów znosić niewygodę pracy nad sobą, aby zmienić swoje życie?

Potem należy wybrać odpowiedniego psychoterapeutę. Osobę, która przeszła odpowiednie szkolenie, podlega superwizji i działa zgodnie z kodeksem etyki zawodowej. Nie bez znaczenia jest też, to czy psychoterapeuta odpowiada nam jako człowiek, czy potrafimy się przed nim otworzyć. Zachęcam do przeczytania artykułu „Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?”

Natalia Dąbrowska

 

Dodaj komentarz