Trudna sytuacja życiowa, problemy natury psychicznej czy brak zadowolenia z życia sprawiają, że szukamy wsparcia. Zwykle pierwszymi osobami, do których się o nią zwracamy, są nasi przyjaciele czy rodzina. Jednak w niektórych przypadkach, gdy znane nam sposoby zawodzą, decydujemy się na pomoc specjalisty – psychoterapeuty.
Dobry psychoterapeuta nie daje rad
Wbrew powszechnym oczekiwaniom, psychoterapeuta nie udziela rad. To klient jest specjalistą od swojego życia i to on podejmuje decyzje, co zamierza zmienić, a czego nie. Terapeuta pomaga w naświetleniu Ci Twojej sytuacji oraz Twojej w niej roli, bada z Tobą Twoje uczucia i myśli związane z danym aspektem życia. Dobry psychoterapeuta nigdy nie powie Ci, że coś masz zrobić. To Ty dojrzewasz do pewnych decyzji, a terapeuta pomaga Ci w procesie dokonywania zmiany i osiągnięcia rezultatu, na którym Ci zależy.
Dobry psychoterapeuta informuje o swoim sposobie pracy
Istnieje wiele odmian psychoterapii. Najpopularniejsze z nich to: terapia psychodynamiczna, behawioralno-poznawcza i Gestalt. Różnią się one sposobem pracy i stosowanymi technikami terapeutycznymi. Bywa też, że niektóre z nich działają lepiej na dany rodzaj zaburzeń. Dobry terapeuta poinformuje Cię, jakim sposobem pracy się posługuje i jakie są jego główne założenia.
Odpowiada rzeczowo na pytania odnośnie swoich kwalifikacji
Dobry psychoterapeuta nie oburza się na pytania odnośnie jego wykształcenia, doświadczenia zawodowego czy posiadanych certyfikatów – jeśli poprosisz o zaświadczenie, że terapeuta ma uprawnienia do wykonywania swojego zawodu lub znajduje się w trakcie uzyskiwania certyfikatu psychoterapeuty, dobry terapeuta go okaże.
Posiada Certyfikat Psychoterapeuty lub jest w trakcie procesu certyfikacji
Jeśli chcesz mieć pewność, że trafiłeś do specjalisty, którego kwalifikacje i doświadczenie są potwierdzone stosownym certyfikatem honorowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Psychiatryczne/Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Gestalt, upewnij się, że figuruje na ogólnodostępnej liście certyfikowanych psychoterapeutów (ptp.org.pl, gestaltpolska.org.pl).
Podlega superwizji
Nawet bardzo doświadczeni psychoterapeuci dbający o swój warsztat pracy podlegają superwizji – spotkaniom z bardziej doświadczonym od siebie terapeutą, z którym omawiają swoje trudności w prowadzonej przez siebie psychoterapii. Superwizora także obejmuje zasada poufności, stąd nie ma powodu do niepokoju, że pewne treści przekazywane terapeucie zostaną zasłyszane przez niepowołaną osobę. Superwizowanie swojej pracy jest też pośrednio dodatkowym wsparciem dla klienta, jako że nad procesem terapeutycznym czuwa również ktoś z zewnątrz, mający bardziej obiektywny ogląd.
Po 2-3 spotkaniach ustala z klientem cel terapii
Zwykle 2-3 pierwsze spotkania służą wzajemnemu poznaniu się terapeuty i klienta. Na trzecim spotkaniu powinieneś spodziewać się, że terapeuta spyta, nad czym chcesz pracować, dlaczego zdecydowałeś się na terapię, czego oczekujesz i jak czujesz się w kontakcie z terapeutą. Wspólnie ustalicie, co będzie przedmiotem Waszej pracy. Jeśli będziesz miał trudności z określeniem celu, terapeuta jest także od tego, by Cię w tym wesprzeć.
Jeśli nie potrafi Ci pomóc, przekieruje do innego specjalisty
Może się zdarzyć, że rodzaj problemu, z którym zgłosiłeś się do specjalisty, nie należy do działki, którą się zajmuje. Na przykład, nie czuje się kompetentny w pracy z pacjentem cierpiącym na lęk napadowy. Wtedy już w czasie pierwszego spotkania uczciwie przyzna, że w danej kwestii nie jest w stanie Ci pomóc. Co ważne, jednocześnie zadba o to, żebyś trafił do innego specjalisty, który ma doświadczenie w pracy z danym problemem – zaoferuje Ci kontakt do takiej osoby bądź ośrodka terapeutycznego.
Marta Groszyńska
Psycholog, psychoterapeutka Gestalt