Kiedy warto iść na terapię małżeńską?

You are currently viewing Kiedy warto iść na terapię małżeńską?

Dla kogo jest terapia małżeńska? Jakie problemy rozwiązuje?

Dokonywanie decyzji o podjęciu terapii dla par może wydawać się bardzo dużym krokiem. Polega ona na przyznaniu, że w Twoim małżeństwie lub związku rzeczy nie są idealne, co często jest trudne i przerażające. A jeśli nie wiesz na czym polega terapia, terapia małżeńska może wydawać się czymś tajemniczym i być może nie wartym pieniędzy i wysiłku – a przecież trzeba znaleźć najlepszego dla Was terapeutę, odpowiednią datę spotkania i fundusze. 

Często pomysł terapii małżeńskiej/ terapii par znajduje się u Was gdzieś z tyłu głowy, przy czym jedna lub obie strony myślą, że może to być dobry pomysł, ale także nie jesteście pewni, jak postępować – i czy z Waszym konkretnym problemem naprawdę można coś zrobić.

Aby pomóc w wyjaśnieniu tego procesu, przedstawiamy poniżej kilka typowych problemów, które wskazują, że para może potencjalnie skorzystać na terapii pary. Ważne jest, aby pamiętać, że większość terapeutów, zarówno dla par, jak i osób indywidualnych, oferuje jakąś wersję konsultacji, która pozwoli ci zdecydować, czy dana osoba albo nurt w którym pracuje jest dla Ciebie odpowiedni. Nie bój się sięgać i zadawać pytania – im wcześniej, tym lepiej – aby w razie braku dopasowania przejść dalej.

1. Nie ma zaufania

Jednym z najczęstszych powodów poszukiwania terapii par jest potrzeba pomocy w przezwyciężeniu poważnego nadużycia zaufania. Może to być niewierność w postaci seksu; być może był to romans; być może była to seria kłamstw lub oszustw dotyczących pieniędzy. Odbudowanie podstaw zaufania jest kluczowe dla przetrwania związku. Na terapii obie strony mogą wyrazić swoją słabość i uczucia związane z tym wydarzeniem, które nadszarpnęło ich związek.

 

2. Częste konflikty

Nie zauważyłeś kiedy rytm twojego codziennego życia zmienił się i czujesz się bardziej zorientowany na konflikty? Może wszystkie są „małymi sprzeczkami”, a może wybuchy są ogromne i pozostawiają po sobie wiele nieprzyjemnych uczuć. Tak czy inaczej, ważne jest, że tendencja na przestrzeni czasu jest wzrostowa. Być może jest to moment życia, gdy jedno z was osobiście przechodzi przez coś trudnego. Ale może to również wskazywać na ryzykowną drogę ciągłego niezadowowolenia i niekończących się dyskusji.. Co ważniejsze, może wskazywać na poważne problemy pod powierzchnią, które tak naprawdę nie są rozwiązywane.

3. Sposób rozwiązywania konfliktu(ucieczka lub atak)

Jak wiemy  z badań Johna Gottmana to, jak para radzi sobie z konfliktem, jest jednym z najlepszych predyktorów tego, czy ich związek będzie trwał i jaka będzie jego jakość. Może Ty lub Twój partner wyłączacie się, wycofujecie lub wręcz przeciwnie atakujecie, stajecie się mściwi lub pasywno-agresywni. Niestety, nie brakuje dysfunkcyjnych sposobów radzenia sobie z konfliktem – co znacznie pogarsza pierwotny problem.

4. Coś zdecydowanie jest źle, ale nie jesteś pewien, co i dlaczego.


Podobnie jak w przypadku terapii indywidualnej, czasami terapia par jest przydatna nie tylko do rozwiązywania problemów, ale także do ich identyfikacji. Jeśli coś w dynamice twojego małżeństwa się zmieniło, ale tak naprawdę nie możesz tego opisać. Lub nie czujesz się tak dobrze ze swoim partnerem jak kiedyś. A może czujesz się chronicznie urażony, ale nie wiesz, dlaczego. Są to często wczesne oznaki, że interakcje stają się niezdrowe lub dysfunkcyjne. Nie oznacza to, że jedna osoba jest winna, ale to znak, że warto się przyjrzeć waszej relacji, a gabinet terapeuty jest często bardzo korzystnym miejscem do rozpoczęcia tego procesu.

5. Problemy w komunikacji

Być może brak między Wami jawnego konflikt, ale ciągle czujesz się niezrozumiany lub ignorowany. A może masz wrażenie, że nawet nie masz pojęcia, co dzieje się z Twoim partnerem emocjonalnie w ostatnim czasie; jakby był obcym człowiekiem. Często jednym z najbardziej namacalnych rezultatów terapii par jest zwiększenie komunikacji i znaczna poprawa jej jakości. Wykwalifikowany psychoterapeuta wyposaży Was w narzędzia, które pomogą Wam się lepiej słyszeć i rozumieć na co dzień.

6. Czujesz, że utknąłeś/utknęłaś w złych wzorach.

Nie ma zasady co do tego jak powinien wyglądać wzorcowy związek: jak i kiedy jedzą i śpią (a słaby sen jest związany z problemami małżeńskimi), ile czasu spędzają osobno lub z innymi, kto zajmuje się różnymi obowiązkami domowymi, jak współdziałają ze swoimi rodzinami.

Być może łatwiej opisać wzorzec dysfunkcyjny np.  kiedy jedno małżonek zawsze używa drugiego polegając na tym, że będzie go utrzymywać, i wspierać w rozwoju, ale nigdy nie zawraca sobie głowy odwzajemnieniem się. A może jest  podział obowiązków domowych, który wydaje się niesprawiedliwy (lub irytujący). Im dłużej trwa niekorzystny i irytujący dla Ciebie wzór, tym więcej energii i czasu zajmie jego zmiana. Najlepiej zacząć wcześnie.

7. Intymność fizyczna jest problemem.

Kwestie seksualne mogą być zarówno symptomem, jak i przyczyną problemów w związku i ​​często są na pierwszym miejscu w codziennych skargach pary. Czasami sytuacja jest oczywista i frustrująca – para przechodzi od częstej fizycznej intymności do prawie żadnej. Innym razem jest to stopniowe zamrażanie, od spełnienia się seksualnie do braku zaspokojenia. Czasami dochodzi do bardziej jawnego konfliktu, w którym jeden partner wyraża frustrację, partner jest ciągle odrzucany lub seks jest wykorzystywany jako narzędzie negocjacji.

8. Intymność emocjonalna zniknęła lub została głęboko osłabiona.

Dwaj partnerzy są bardziej współlokatorami niż bratnimi duszami. Czasem zgiełk codziennego życia, obowiązki i trudy rodzicielstwa przysłaniają intymność i umiejętność zachwycenia się drugą osobą. Konieczne jest niekiedy uporządkowanie swoich priorytetów. Innym razem może być to kwestia partnerów, którzy cicho się rozdzielają, zmieniając sposób bycia w parze na dłuższym odcinku czasu lub nawet nauczyli się zaspokajać swoje potrzeby gdzie indziej.

 

Terapia służy nie tylko do tego, aby uzyskać wsparcie w momencie kryzysu, ale może tez wzmocnić Wasz związek i pomóc w podjęciu decyzji, które nie przychodzą Wam łatwo. Przy towarzyszeniu terapeuty czasem łatwiej jest rozmawiać na trudne i budzące dużo emocji tematy. 
Jeśli jesteście w momencie, gdy związek dopiero się gruntuje, planujecie wspólna przyszłość, to jest to doskonały moment na konsultacje i zadanie sobie nawzajem pytań, odpowiedź na które może mieć wpływ na Wasze wspólne życie. 

Dodaj komentarz