Dlaczego nie dotrzymasz postanowień noworocznych.

You are currently viewing Dlaczego nie dotrzymasz postanowień noworocznych.

Dlaczego nie dotrzymasz postanowień noworocznych?

Źle sformułowane cele noworoczne

Po pierwsze nasze cele mogą być źle sformułowane. Podstawowy błąd to postawienie poprzeczki za wysoko, na zasadzie określenia co chcę osiągnąć jak np. „Schudnę 10 kg”, „Będę mieć wyraźne mięśnie brzucha” czy też „Poznam swojego przyszłego męża”. Nie ma nic złego w tym, że marzymy o zdrowym, umięśnionym ciele, miłości czy rozwinięciu swojej kariery zawodowej, jednak kiedy spojrzysz na taki cel- wydaje się być niczym Mount Everest-nie do osiągnięcia. Natomiast określenie swojego celu poprzez działania/nawyki, które chcesz w sobie rozwinąć jest zdecydowanie mniej przerażające. Np. „Nie będe jeść po godz.18:00” albo „codziennie rano będę wykonywać zestaw ćwiczeń”. Konkretne działanie, które nie zajmuje zbyt dużo energii, a jest krokiem w kierunku wymarzonego celu jest o tyle odmienne, że wydaje się wykonalne i można szybko ocenić czy udało się i w jakim zakresie. Za każdym razem kiedy uda się poćwiczyć, wysłać CV czy wyjść z inicjatywą w zespole w którym pracujesz jest Twoim małym zwycięstwem.

Mózg leniwy

Kolejnym powodem jest niedocenianie mądrości naszego mózgu. Przez tysiące lat nasze mózgi ewoluowały i w zwiazku z tym zachowały te funkcje, które potrzebne były nam do przeżycia. Podejmowanie wysiłku sięgania po wartościowa, ale trudna lekturę nie stanowi priorytetu dla naszego przetrwania, stąd łatwo przychodzi nam przejście na sprawdzanie zawartości lodówki. Mózg jako organ chociaż wagowo stanowi jedynie 2% masy ciała to zużywa 20% energii. Nic dziwnego, że naturalne będzie oszczędzanie zasobów -stąd tworzą się nawyki i dopóki poranne ćwiczenia nie staną się nawykowe, będą przychodzić nam z ogromnym wysiłkiem, bo mózg będzie automatycznie przechodził do innych czynności.

Prokastynacja

Następny powód to tzw. przeszkadzajki. Tego nam nie brakuje w dzisiejszej dobie smartfonów, instagrama i pędzie życia. Zawsze znajdzie się coś do zrobienia w domu, ktoś do kogo trzeba odpisać czy po prostu przejrzeć jakiś ciekawy artykuł lub film na Youtube, który będzie konkurował o Twoja uwagę. W takiej sytuacji podejmowanie wysiłku tworzenia nowego nawyku, aby zrealizować swoje postanowienie noworoczne często schodzi na drugi plan wobec szybkiej przyjemności jaką serwujemy sobie prasując, scrollująć czy smsując.

Nowy rok Nowa Ja

Kolejną pułapką postanowień noworocznych jest ustanowienie planu na całkowitą zmianę swojego życia z dniem 01 stycznia. „Od nowego roku, nie palę, schudnę i zmienię pracę.” Trudno wyobrazić sobie co musiałoby się wydarzyć, aby osoba dorosła z dnia na dzień całkowicie zmieniła swoje dotychczasowe działania i wybory. Na wszystko potrzeba czasu, ale i energii, a tą mamy bardzo ograniczoną. Jeżeli poświęcimy energię na zmotywowanie się do codziennego wysyłania jednego CV, to skąd wziąć siły na inne zmiany? No i warto sobie zadać pytanie czy całkowita zmiana dotychczasowych działań była by dobra.

Spróbuje za rok

Na koniec pułapka związana z podejściem wszystko-albo-nic. Kiedy postanowienie noworoczne uda się zrealizować kilka razy, ale pojawi się porażka, to pierwszą myślą może być „poległem”. Skoro wczoraj nie udało mi się, to spada motywacja do podjęcia dalszych prób. Trudno przychodzi przełknięcie gorzkiej pigułki jaką jest porażka. Również przerwanie cyklu wdrażania nowego działania sprawia, że podjecie go od nowa jest nieco trudniejsze. Kluczowe jest tutaj bycie wyrozumiałym dla siebie. Jeśli dziecko uczy się chodzić, to naturalne są upadki. Tak jest z każdą nową umiejętnością. Kiedy chcesz od nowego roku albo od dzisiaj coś zmienić, to bądź gotowy na porażki. Jeśli nie podołałeś to znaczy tyle, że próbowałeś. Nie skreśla to Twoich poprzednich wysiłków, a pokazuje jedynie, że to działanie wymaga jeszcze więcej siły woli i motywacji. A może warto powrócić do zweryfikowania celu?

Co pomaga w realizacji postanowień?

– Wyznaczenie działań, które wydają się wykonalne.
– Rozbicie dużego celu na małe kroki.
– Ułatwianie sobie poprzez łączenie nowego nawyku ze starym. Np. co rano po umyciu zębów ćwiczę.
– Przygotowanie sobie wcześniej np stroju na siłownie.
– Znajdywanie przyjemności w nowym.
– Chwalenie siebie za każdy drobny sukces.

Dodaj komentarz